FAQ

Często zadawane pytania jak i odpowiedzi
W  takiej sytuacji dom zachowa się tak samo, jak każdy inny dom. Przy braku pradu nie działają urzadzenia elektryczne, nie mamy świała i nie będzie też działała automatyka domu. Po powrocie zasilania, systemy włączą się samodzielnie i płynnie powrócą do pracy, nie tracą zapisanych ustawień. 
Za pośrednictwem aplikacji zaintalowanej w telefonie czy na komputerze możemy zarządać domem. Będąc w budynku, łączymy się z naszym routerem a po za domem przez internet mamy dostęp systemu.




 
Tak, ponieważ dostęp do internetu jest potrzebny, by mieć możliwość do zarządzania domem z zewnątrz ( gdy jesteśmy poza domem) ale nie do tego by działały systemy. Bez połączenia z siecią inteligentny dom żyje w swoim normalnym rytmie  tj. jego funkcje będą działały bez zmian. 
Tak, automatyka jest bowiem najlepszą gwarancją optymalizacji zużycia energii – inteligentny dom sam zadba o to, by nie paliły się niepotrzebne źródła światła i aby przy otwartym oknie nie działała klimatyzacja, podobnie jest z ogrzewaniem, którym możemy kontrolować i zarządzać.

Ponadto decydując się na inteligetny system sterownia domem:
- nie wykonujemy układów schodowych lub krzyżowych w tradycyjnej instalacji
- redukujemy ilość przełączników na ścianach 
- nie montujemy czujek zmierzchu  
- nie montujemy programatorów czasowych 
- nie kupujemy pilotów do rolet
- nie poniesiemy kosztownego remontu instalacji elektycznej i naprawy tynków, jeśli będziemy chcieli zmienić funkcjonalność przełaczników na ścianie lub w inny sposób zarządzać urządzeniami w domu niż pierwotnie planowaliśmy.

Powyższe - system inteligentny ma w standarcie jak i wiele innych możliwości.

Ps. Chyba każdy miał taką sytuację, że po powrocie do domu, stwierdził -  że zostawilł włączone jakieś światło. Przy dzisiejszych cenach prądu, może to już być widocznym koszt w rachunku  Mając inteligentny system elektryczny,  możemy sprawdzić zdalnie status lamp i w takim przypadku, pozostawioną zapaloną lampę poprostu wyłączyć.

Podobna sytuacja może mieć miejsce z żelazkiem lub z innym urzadzeniem - czy na pewno zostało wyłączone?  Nie musimy się już zastanawiać lub wracać do domu - sprawdzimy ten status w aplikacji i w razie potrzeby wyłączymy je zdalnie "odcinajac prąd w gniazdku"   Pomijam fakt możliwego pożaru w domu :), a to już by były duże koszta /a w tym w przypadku to oczczędności i stresu nie ma...

 
Bardzo korzystny do kosztów wydatków na całą inwestycję a zysk do funkcjonalności.

Poniżej poglądowe zestawienie urządzeń z kosztem systemu dla większego mieszkania lub niedużego domu:

8 sensorów/włączników na ścianę dla 16 obwodów oświetleniowych
- sterownik ściemniacz oświetlenia, ścienny
- sterownik rolety, zasłony, markizy lub ekranu, ścienny
- czujka ruchu 
- centralka systemu
- zasilacz systemu

Koszt urządzeń, to ok. 9700 .zł

Wymierną korzyścią systemu, jest to - że możemy go rozbudowywać o kolejne funckjonalności. Początkowo uruchomić tylko oświetlenie a nastepnie dodać ogrzewanie, klimatyzację, muzykę  itp. i budowę systemu rozłożyć na etapy.

Włącznik na ścianie, należy rozpatrywać tylko jako miejsce do sterowania a nie definować w etapie wykonania tradycyjnej instalacji - co w tym miejscu ma się zapalać. Z perspektywy domowników, jest to największa korzyść instalacji inteligentnej, ponieważ po uruchomieniu systemu, według własnych preferencji przypiszemy lampy/grupy lamp lub sceny do danego włącznika ściennego.  

W tradycyjnej instalacji na etapie jej wykonywania, musimy ustalić, w którym miejscu będzie zapalała się dana lampa lub obwód. Po otynkowaniu nie mamy już możliwości zmian, jak tylko ponownie raz jeszcze ulożyć okabowanie. Pod tym względem inteligentna intalacja versus do tradycyjne ma kosmiczną przewagę:)

Należy mieć na uwadze, że w przypadku systemów inteligentych, nie ponosimy kosztów okablowania dla ukadów schodowych czy krzyżowych. Tą funkcjonalność tworzymy przez aplikację systemu.

 
Bardzo konkurencyjny w porównaniu do innych systemów. Same urządzenia kosztują ok.100zł -250zł za sztukę w zależności od rodzaju tj. czym mają sterować/zarządzać.  Poniżej dla przykładu zestaw inteligentny dla domu w przykładowej konfiguracji sterowników:

Dom, np.:
2 x gniazdo 230V np. pompa, lampa podłogowa 
1  x roleta elektryczna/żaluzja lub markiza 
10 sterowników światła (20 obwodów lamp) np. pokoje, światło ogród, światło elewacja, garaż itp.
1 x ściemniacz oświetlenia dla salonu lub jadalnia / sypialnia
1 x brama zewnętrzna

15 urządzeń to koszt ok. 3000 zł
aplikacja do sterowania jest bezpłatna

Mieszkanie, np.:
1 gniazdo 230V na balkonie
1 gniazdo 230V w domu
5 sterowników światła (10 obwodów lamp) np. pokoje, łaziekna, ballkon, 

7 urządzeń to koszt ok. 1500 zł
aplikacja do sterowania jest bezpłatna
 
Tak, serwisujemy nasze instalacje systemu free@home lub uruchamiane przez inne konkurencyjne firmy. Urządzenia z automatyki raz na jakiś czas mogą wymagać aktualizacji oprogramowania. Dokonujemy takich usprawnień czy też zmian ustawień systemu ABB free@home. Jesteśmy autoryzowanym instalatorem, pracujemy na rynku warszawskim.

 
Tak, mamy bardzo duże doświadczenie w tym zakresie. Projekt opracowujemy pod względem funkcjonalnym i wykonania.

Projekt funkcjonalny określa rozmieszczenie włączników na ścianach, wypustów dla lamp czy innych urządzeń, lokalizację gniazd 230V, komputerowych, antenowych, czujki ruchu, itp.

Projekt wykonawczy, zawiera kluczowe informacje dla wykonawcy, który układa instalację, m.innymi sposób ułożenia  i rodzaj okablowania i przede wszystkm precyzyjne zwymiarowanie.